W pierwszym artykule z serii "DIY pomysły na ubrania" inspirowanym japońską sztuką Kintsugi wyjaśniliśmy, w jaki sposób filozofia Wabi-Sabi - która odnajduje piękno w zepsutych rzeczach - może wpisać się w nurt slow fashion. Przeczytaj więcej na ten temat i dowiedz się, jak naprawić rozerwane dżinsy korzystając z techniki Kintsuigi, tutaj.
Z każdym nowym artykułem z tej serii odkryjemy, w jaki sposób możesz zastosować ten sam pomysł i różne techniki, aby celebrować piękno małych niedoskonałości.
Nasz drugi zainspirowany techniką Kintsugi film i przewodnik krok po kroku pokazują, jak łatwo jest odnowić stare ubrania bez konieczności posiadania doskonałych umiejętności szycia.
Wełna jest cennym surowcem naturalnym i fantastycznym, wszechstronnym włóknem. Jest to materiał podatny na zużycie, rozdarcia i uszkodzenia przez mole - jest jednak równie łatwy do naprawienia. Tradycyjne metody naprawy wełny, takie jak cerowanie, starają się być "niewidoczne", ale zazwyczaj ślady naprawy można łatwo dostrzec. Ponadto, idealne cerowanie wymaga wielkich umiejętności i cierpliwości. Jeśli nie potrafisz szyć, rezultaty mogą okazać się dość marne. Naszywanie wełnianych łat jest przyjemną, łatwą alternatywą dla cerowania. Spraw, że niedopasowane łaty okażą się ozdobą, a nie skazą - w duchu Kintsugi - dzięki naszym prostym instrukcją w filmie DIY.
Czego potrzebujesz:
- wełniany sweter z dziurami (nasz został zjedzony przez mole)
- jeden zestaw do naprawy wełny Woolfiller
- igła do filcowania (dołączona do zestawu)
- blok piankowy (dołączony do zestawu)
Jak to robimy:
1. Wybierz wełnę w jednym lub kilku kontrastujących kolorach. Pamiętaj, że nie staramy się ukrywać niedoskonałości naszych ubrań. Zamiast tego stają się one piękną i odważną deklaracją akceptowania ubytków i skaz.
2. Umieścić blok piankowy pod dziurą.
3. Oderwij odrobinę wełny - zacznij od ilości mniejszej, niż Ci się wydaje, że będziesz potrzebowała. Zawsze możesz dodać więcej później.
4. Przytrzymaj surową wełnę na miejscu bezpośrednio nad dziurą i zacznij przepychać ją przez otaczającą ją wełnę małymi ukłuciami igły. Uważaj na palce!
5. Wpychaj krawędzie surowej wełny równomiernie, aby uzyskać kształt okrągły lub dodaj więcej, jeśli zajdzie taka potrzeba.
6. Przejdź do następnej dziury, używając innego koloru. (Naprawiliśmy też małe rozdarcie z tyłu na szyi, na które nie chcieliśmy zwracać uwagi, dlatego wykorzystaliśmy pasujący kolor).
7. Noś sweter z dumą!
Oczywiście, metoda Woolfillera nie jest jedynym sposobem na to, aby stare ubrania znów były nowe. Oto kilka alternatywnych pomysłów na ubrania typu "zrób to sam" dla uszkodzonych jumperów z wełny.
- Zamiast stosować metodę filcowania wełny do naprawiania dziur po ćmie, można je pokryć przędzą w kontrastowym kolorze. Ponieważ nie starasz się, aby naprawa była niewidoczna, nie musisz zwracać takiej uwagi na perfekcyjne szwy.
- Przykuwający wzrok guzik, cekiny lub małe perły przyszywaj do każdego otworu w ćmie, dodając dodatkowy element ozdobny.
- Jeśli otwory znajdują się na łokciach, dodaj łatki, aby uzyskać klasyczny, "bibliotekarski" wygląd. Kliknij tutaj, aby obejrzeć film instruktażowy pokazujący, jak to się robi.