Nawet jeśli środek do prania odpowiada za największą część pracy, przed samym praniem należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które są istotne przy praniu wełny w pralce. Krok po kroku opiszemy, jak najlepiej to zrobić.
Pierwszy krok w optymalnej pielęgnacji tekstyliów – i wełna nie jest tu wyjątkiem – to rzut oka na metkę danego elementu garderoby. Nadrukowane na niej symbole prania nie tylko informują o sposobie prania, lecz również o pielęgnacji materiału po praniu. Bardzo istotna jest więc umiejętność prawidłowego odczytywania symboli prania i pielęgnacji, szczególnie w przypadku jedwabiu i wełny, będących materiałami delikatnymi.
Ten symbol oznacza, że odzież można prać w temperaturze maks. 30°C, tylko ręcznie (odpowiednie wskazówki na temat prania ręcznego otrzymasz od nas) lub w pralce, ale tylko w specjalnym programie prania ręcznego i pod warunkiem, że jest zrobione z wełny do tego się nadającej.
Ten symbol to typowy symbol prania materiałów delikatnych, takich jak jedwab i wełna. Specjalnie przygotowane tekstylia wełniane z określeniem „Machine Washable Wool” (nadaje się do prania w pralce) na metce wełnianych rzeczy oznaczają, że można bez problemu prać w pralce w programie do prania wełny lub do tkanin delikatnych i następnie krótko wirować.
Zauważyłeś na metce swojego ulubionego wełnianego swetra ten symbol? Odzieży z tym symbolem nie wolno prać ani ręcznie, ani w pralce. W tym przypadku ubranie najlepiej oddać do specjalistycznej pralni.
Ten symbol nie odnosi się do prania jako takiego, lecz do prawidłowej pielęgnacji po praniu. Elementy odzieży z tym symbolem na metce można suszyć wstępnie lub do końca w obniżonej temperaturze w suszarce.
Suszenie w suszarce odzieży z tym symbolem na metce jest niemożliwe. Ubranie najlepiej rozłożyć płasko i pozwolić, aby samo wyschło.
Oczywiście w naszym zestawieniu często spotykanych symboli pielęgnacji wełny nie może zabraknąć oznaczeń dla prasowania. Ubrania z takim symbolem na metce można prasować tylko w niskiej temperaturze. Materiały błyszczące lub wrażliwe na nacisk lepiej prasować przez suchy ręcznik czy ściereczkę albo na lewej stronie.
Ten symbol chyba nie budzi wątpliwości: prasowanie jest niemożliwe. Ubranie najlepiej wygładzić i rozłożyć na płasko.
Na metce ubrania są jeszcze inne symbole niż te podane wyżej? Sprawdź w naszym zestawieniu, co oznaczają.
Odzież z tym symbolem można prać w programie normalnym w temperaturze maksymalnie do 40°C.
Ten symbol oznacza, że odzież można prać w programie normalnym w temperaturze maksymalnie do 50°C.
W tym przypadku dozwolone jest pranie w programie normalnym w temperaturze do 60°C.
Garderobę z tym symbolem możesz prać w programie normalnym w temperaturze maksymalnie do 70°C.
Ten symbol oznacza pranie w programie normalnym w temperaturze do 95°C.
Taki symbol informuje, że ubrania możesz prać w programie ochronnym (np. do prania rzeczy delikatnych) maksymalnie w temperaturze do 40°C.
Również ten symbol oznacza pranie w programie ochronnym (np. do rzeczy delikatnych), ale w wyższej temperaturze, do 50°C.
Odzież z tym symbolem pierz w programie ochronnym (np. do prania rzeczy delikatnych) w temperaturze nie wyższej niż 60°C.
Dwie kreski pod miską oznaczają specjalny program ochronny i maksymalną temperaturę 30°C.
Garderoba z tym symbolem na metce nawet w programie ochronnym jest w stanie znieść najwyżej temperaturę 40°C.
Ten symbol pielęgnacji informuje, że odzież możesz normalnie suszyć w suszarce.
Ubranie z tym symbolem rozłóż na płasko jeszcze w stanie wilgotnym w zacienionym miejscu.
Najlepiej schnę na sznurku – mówi rzecz z tym symbolem.
Ten symbol też oznacza suszenie na sznurku, ale w miejscu zacienionym.
Ubranie z tą wskazówką na metce susz na sznurku w cieniu, ale rozwieszaj, gdy jest jeszcze mokre.
Co oznacza ten symbol? Odzież życzy sobie, aby do suszenia rozłożyć ją na płasko w cieniu.
Z kolei rozłożenia w stanie mokrym i suszenia na płasko wymaga garderoba z tym symbolem pielęgnacji.
Dwie kropki na żelazku wskazują, że odzież można prasować w umiarkowanie wysokiej temperaturze, a więc maksymalnie w 150°C.
Trzy kropki także oznaczają umiarkowanie wysoką temperaturę, ale już maksymalnie 200°C.
Jeśli na metce znajdziesz ten symbol, powinieneś całkowicie zrezygnować z użycia wybielacza – pierz wyłącznie w środkach chroniących kolory i do prania tkanin delikatnych.
Rzecz z takim symbolem jest mniej wrażliwa i świetnie zniesie pranie z wybielaczem zawierającym zarówno chlor, jak i tlen (np. uniwersalny środek piorący).
Ten symbol zdradza, że dane ubranie można prać w wybielaczu z tlenem (np. w uniwersalnym środku piorącym).
W przypadku garderoby z tym symbolem należy zrezygnować z czyszczenia chemicznego.
W tym przypadku mamy sytuację odwrotną: czyścić tylko chemicznie!
Teraz sprawa jest już mniej skomplikowana: ciuchy z takim symbolem na metce można czyścić węglowodorami, tetrachloroetylenem oraz roztworami R113 i R11.
Takie rzeczy nie boją się roztworów R113 i węglowodorów.
Czyszczenie na mokro? Ten symbol mówi, że to nie problem!
Zgodnie z nim do czyszczenia można stosować węglowodory, tetrachloroetylen oraz roztwory R113 i R11, lecz tylko w dodatkiem niewielkiej ilości wody i w niskiej temperaturze.
Jeśli na metce widnieje taki symbol, ubranie można czyścić z użyciem roztworu R113 i węglowodorów. Pamiętaj jednak o ograniczeniach w stosowaniu wody i temperatury.
Znasz już symbol oznaczający możliwość czyszczenia na mokro. Ten znaczek jest jego uzupełnieniem: „z użyciem ograniczonej ilości wody i w niskiej temperaturze”.
Po sprawdzeniu symboli pielęgnacji i prania można przejść do ładowania pralki. Pamiętaj o tym, żeby nie przepełniać bębna, ponieważ zbyt duża ilość tekstyliów mocno nadwyręża je mechanicznie. Poza tym istnieje niebezpieczeństwo, że środek piorący nie do końca się rozpuści. Przy praniu wszystkich delikatnych tkanin, takich jak wełna czy jedwab, bęben pralki powinien być napełniany tylko do jednej czwartej objętości.
Nasza porada
Przed praniem:
- zamknij wszystkie zapinki, zamki, zapnij guziki itd.
- opróżnij kieszenie
- ubrania przewróć na lewą stronę
- posortuj ubrania na ciemne i jasne lub białe, aby uniknąć ich zafarbowania
Jeśli na metce rzeczy z wełny znajduje się symbol prania ręcznego, ustaw w pralce program prania ręcznego i ustaw temperaturę zgodnie z zaleceniem.
Jeśli metka została wycięta i nie wiadomo, jak daną odzież prać, najlepiej jest wybrać program prania ręcznego. Aby mieć całkowitą pewność, regulator temperatury nastaw na pranie w zimnej wodzie. Jeśli ubranie jest zrobione z wełny odpornej na pranie w pralce, można ją prać mechanicznie w programie do prania wełny lub tkanin delikatnych w temperaturze maksymalnie 30°C.
Nasza porada
Jeśli chcesz wyprać szczególnie delikatne tkaniny, jak kaszmir, zawsze używaj programu prania ręcznego w zimnej wodzie.