Chusty i szale niewątpliwie pozostają jednym z niezbędnych dodatków w szafie współczesnej kobiety. Niezależnie od tego, czy swoim strojem chcesz podkreślić swój szyk, siłę, czy niezależność, chusta dobrej jakości sprawdzi się w każdym przypadku. Czy wiesz, że chusty i szale towarzyszyły ludziom już w starożytnym Egipcie i Rzymie? Wspólnie z nami poznaj historię chust.
Pierwsze źródło, w którym mowa jest o chuście, pochodzi ze Starożytnego Egiptu z roku 1350 p.n.e. Zgodnie z nim królowa Nefretete miała głowę ciasno owiniętą chustą, na której umieszczone było stożkowe nakrycie głowy. Podobno wyglądała bardzo imponująco.
W tym samym okresie w starożytnym Rzymie mężczyźni używali chust, aby ochłodzić się i ograniczyć pocenie w wysokich temperaturach. Z kolei na Bliskim Wschodzie chusty służyły w wojsku do oznaczania rangi. Są też widoczne na posągach tworzących Terakotową Armię, która została pogrzebana 200 lat p.n.e.
W XIX wieku pozycja chusty w modzie zaczęła się umacniać. Podobno w 1801 roku jako prezent z Egiptu Napoleon Bonaparte przywiózł swojej ukochanej Józefinie paszminę. Prezent tak bardzo spodobał się obdarowanej, że wkrótce zaczęła kolekcjonować tego typu chusty.
W 1837 roku mały francuski dom mody Hermès – być może ta nazwa jest Ci znana – wyprodukował pierwszą gotową do noszenia jedwabną chustę z graficznym wzorem. Kaszmirowe szale z charakterystycznym wzorem Paisley stały się tak popularne, że nawet królowa Wiktoria zdecydowała się w 1842 roku na zakup takiego dodatku. Chusta nie tylko sprawiała, że nosząca ją osoba wyglądała stylowo, ale też była symbolem statusu społecznego.
W trakcie I wojny światowej w latach 1914-1919 kobiety robiły chusty i szale na drutach, chcąc wesprzeć swój kraj. Niezliczone ilości ręcznie zrobionych wełnianych szali, skarpet i swetrów zostały przekazane siłom zbrojnym, aby pomóc chronić żołnierzy walczących w okopach przed chłodem i deszczem.
W latach 20. XX wieku europejscy i amerykańscy przedstawiciele przemysłu tekstylnego zaczęli wytwarzać eleganckie jedwabne dodatki z bardziej misternymi nadrukami. Firma Liberty produkowała zwiewne jedwabne chusty w wyrazistych kolorach i wzorach, które cieszyły się ogromną popularnością wśród zamożnych londyńskich dam.
W tym samym okresie dom mody Hermès wprowadził kolejne innowacje: zaczął sprowadzać chiński jedwab i wplatać go w luksusowe produkty. Innymi nowościami były ręcznie zawijane brzegi, ręcznie malowane wzory i kwadratowe chusty o wymiarach 90 cm x 90 cm. Surowy jedwab z Chin był znacznie bardziej wytrzymały niż jakakolwiek znana dotąd odmiana tej tkaniny.
W połowie XX wieku często widywano gwiazdy takie jak Audrey Hepburn, Grace Kelly i Brigitte Bardot z chustami na głowie, w których równie chętnie występowały na srebrnym ekranie, co na ulicach Nowego Jorku czy Paryża. W tym drugim przypadku chuście często towarzyszyły duże okulary przeciwsłoneczne mające chronić aktorki przed rozpoznaniem. Po takie połączenie dodatków sięgnęły nawet Jackie Onassis i królowa Elżbieta II.
Obecnie każdy dom mody oferuje chusty, których styl doskonale odzwierciedla ducha danej marki. Kobiety mogą na przykład zdecydować się na zakup ozdobionej słynną kratą Burberry chusty, której koszt jest ponad pięciokrotnie niższy niż cena płaszcza Burberry. W miarę opracowywania nowych technologii zmieniają się kolory, wzory i tkaniny wykorzystywane do produkcji chust.
Analizując historię chust i szali, możemy dojść do wniosku, że te dodatki będą obowiązkowym elementem kobiecej garderoby jeszcze przez wiele lat. Dlatego noś je z dumą.
Image credits
Header image: Stocksy
Image close-up of a woman with a scarf tied around her neck: Getty Images
Image of Brigitte Bardot wearing a scarf on her head: Getty Images
Image of a woman with a scarf wrapped around her head: Blaublut