Każdy ma swoje ulubione ubranie. Może to przynosząca szczęście para dżinsów albo wełniany sweter. Nieubłagany upływ czasu odciśnie swe piętno również na nich – materiał na łokciach i kolanach się rozciągnie, a zamek przestanie działać. Aby pomóc Ci skuteczniej dbać o swoje ubrania, przygotowaliśmy specjalny poradnik:
Zacznijmy od podstaw: jeśli zależy Ci na Twoich ubraniach, czytaj instrukcje znajdujące się na metkach. Na tym małym skrawku kryją się cenne informacje – to ważne, czy widnieje tam symbol „prać w niskiej temperaturze” czy „tylko czyszczenie chemiczne”.
Pamiętaj, aby prać osobno ubrania o różnych kolorach i z różnych tkanin. Oddziel bawełnę od wełny, a tkaniny ciemne od jasnych. Każda kategoria ma inne wymagania dotyczące temperatury i cyklu prania, dlatego lepiej ich nie mieszać.
Nie ulegaj pokusie wypełnienia bębna pralki po same brzegi. Ubrania nie zostaną dokładnie wyprane, a dodatkowo będą ocierać się o siebie nawzajem, co wpłynie negatywnie na ich żywotność.
Zastanawiasz się, jak utrzymać wysoką jakość tkanin? Nie używaj większej niż zalecana ilość detergentów. Nie wpłynie to na poziom czystości ubrań, a nadmiar środka osadzi się na nich, przez co staną się sztywne i nieestetyczne.
Pranie w zbyt ciepłej wodzie może sprawić, że ubranie się skurczy. Szczególnie wrażliwa pod tym względem jest wełna. Dokładnie sprawdź wytyczne na metce i ustaw prawidłową temperaturę. Nie martw się – Twój detergent poradzi sobie także w niższej temperaturze.
Dzięki zapięciu ubrań na suwaki i guziki unikniesz ich splątania w bębnie pralki. Niezapięty suwak mógłby zahaczyć o Twoją ulubioną bluzkę i wydrzeć w niej dziurę.
Zachowaj na dłużej kolory i faktury ulubionej odzieży, piorąc ją na lewej stronie. Dzięki temu dżinsy nie wyblakną tak szybko, mechacenie swetrów zostanie ograniczone, a nadruki na T-shirtach pozostaną w dobrym stanie na dłużej.
Aby zapewnić ulubionym ubraniom dodatkową ochronę, przed upraniem włóż je do siatkowego worka. Takie rozwiązania są przeznaczone do prania bielizny, ale możesz je wykorzystać także w przypadku innych ubrań.
Suszarki automatyczne są wygodne, ale generowane przez nie ciepło może doprowadzić do nieodwracalnego skurczenia lub rozciągnięcia tkanin. Jeśli tylko możesz, rozwieś ubrania do wyschnięcia na wolnym powietrzu. Dzięki temu przedłużysz żywotność ubrań i ograniczyć zużycie energii elektrycznej.
Tanie druciane wieszaki nie są dobre dla ubrań. Przez nie tkanina na ramionach naciąga się, a odzież wygląda workowato. Zainwestuj w zestaw drewnianych wieszaków dobrej jakości. Dzięki temu Twoja odzież zachowa odpowiednią formę.
Och nie! Dziura w ulubionych spodniach. Nie wyrzucaj ich – chwyć igłę z nitką i przekonaj się, co możesz zdziałać. Naprawienie sporni może być łatwiejsze, niż myślisz.
Cięższe ubrania, takie jak wełniane swetry, nie powinny być przechowywane na wieszakach, ponieważ z czasem rozciągają się pod własnym ciężarem. Złóż je i ułóż jedno na drugim.
W Twojej szafie powinno być chłodno, sucho i niezbyt tłoczno. Pozostaw odpowiednią przestrzeń między ubraniami, aby uniknąć zagnieceń i płowienia. Jeśli Twoja szafa pęka w szwach, może nadszedł czas na wdrożenie zrównoważonych rozwiązań?
Noszenie codziennie świeżej bielizny to jedna z podstawowych zasad higieny, ale nie dotyczy ona spodni czy żakietów. Pozostaw je na noc do wywietrzenia, a z powodzeniem będziesz mogła założyć je jeszcze co najmniej dwa lub trzy razy.
Włóż gałązki lawendy do przepuszczającego powietrze muślinowego woreczka i połóż go obok ubrań. Taki woreczek nie tylko nada ubraniom przyjemny zapach, ale też zapobiegnie zalęgnięciu się moli w szafie.
Image credits:
Header image: Shutterstock
Image of overloaded washing machine: Shutterstock
Image of a close-up of jeans button: Shutterstock
Image of clothes air-drying: Stocksy
Image of a stack of folded knitwear: Stocksy
Image of a small bouquet of lavender: Shutterstock