Zasłony były kiedyś bardziej zielone, ulubione spodnie niebieskie, a obrus mocno czerwony. W międzyczasie kolory straciły swą świeżość i intensywność. Przyczyny tego zjawiska mogą być różne, m.in.: silne działanie światła słonecznego, zużycie w wyniku częstego noszenia, ale także utrata koloru w wyniku prania. Co zrobić, jeśli ulubiony intensywny kolor wypłowiał? Pokażemy Ci, jak szybko i łatwo farbować tkaniny - tak, aby Twój dom wkrótce nabrał nowych kolorów.
Przed farbowaniem sprawdź najpierw z jakiego materiału jest wykonane ubranie. Czy tkaninę tą w ogóle można farbować?
Tkaniny pochodzenia naturalnego można farbować z łatwością. Bawełnę, len, wiskozę, jeans, jutę i płótno zazwyczaj można farbować bez większych problemów. Sprawa jest bardziej skomplikowana w przypadku tkanin czysto syntetycznych, takich jak poliester, poliamid, lycra i poliakryl. Lepiej nie bierz się za eksperymenty kolorystyczne, jeśli nie chcesz zrujnować swojej ulubionej sukienki lub wartościowych poduszek na kanapę.
W przypadku włókien mieszanych szanse na powodzenie są większe niż w przypadku czystych włókien syntetycznych. Wynik zależy jednak w dużym stopniu od składu materiału. Im więcej naturalnych włókien zawiera tkanina, tym bardziej udany będzie eksperyment z farbowaniem. Przykładowo: tkanina składająca się w 70 procentach z wiskozy i 30 procentach z poliestru wchłonie znacznie więcej pigmentu niż tkanina składająca się w 30 procentach z wiskozy i 70 procentach z poliestru.
Farbowanie tkanin opiera się na tych samych zasadach co pranie. Delikatnych tkanin, jak np. naturalnego jedwabiu raczej nie należy prać w pralce. Bardziej wytrzymałe tkaniny, takie jak bawełna, czują się dobrze w bębnie pralki. Przed farbowaniem najlepiej zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi pielęgnacji na metce producenta.
Ubranie włóż do pralki.
Dodaj barwnik do tkanin (np. marki Dylon).
Uruchom główny cykl prania w temperaturze 40 lub 60 stopni.
Po zakończeniu prania wyciągnij opakowanie po barwniku z pralki, ubrania zostaw w bębnie i uruchom kolejny cykl prania - używając środka piorącego w normalny sposób.
Wywieś ubrania do wyschnięcia, najlepiej na świeżym powietrzu.
Na koniec uruchom dodatkowe krótkie pranie bez zawartości. W ten sposób nie zabarwisz przypadkowo ubrań podczas następnego prania.
Napełnij dużą miskę sześcioma litrami ciepłej wody.
Rozpuść w wodzie wybrany barwnik.
Zanurz ubranie w kąpieli z barwnikiem. Zostaw w kąpieli na przynajmniej godzinę. W międzyczasie regularnie mieszaj, tak aby kolor równomiernie się rozprowadził.
Na koniec wypierz dokładnie ubranie środkiem piorącym – do czasu aż woda w misce będzie czysta.
Poza sztucznymi barwnikami do tkanin istnieją również naturalne metody farbowania tkanin. Uwodzicielskie odcienie czerwieni i różu uzyskasz dzięki pestkom awokado, truskawkom, jagodom, wiśniom i hibiskusowi. Barwę intensywnie niebieską uzyskasz z jeżyn, czarnych porzeczek i czerwonej kapusty.
Słonecznie żółte barwy zapewniają naturalne barwniki, takie jak szafran, kurkuma i cebula. A co powiesz na świeżą zieleń? Szpinak, pokrzywa, krwawnik i nawłoć umożliwiają odświeżenie koszulek i koców na wiosnę. A co sądzisz o modnych brązowych spodniach na lato? Fusy z kawy, herbata, łupiny orzecha włoskiego lub kora dębu i kasztanowca spełnią i takie życzenie.
Roślinne barwniki nadają się nie tylko do malowania wielkanocnych pisanek, ale również do farbowania ubrań.
Korzystanie z sił natury samo w sobie jest godne pochwały i warte wysiłków. Podczas takich eksperymentów należy zachować daleko idącą ostrożność, gdyż trudno przewidzieć, jaki będzie ich efekt. Kto chce spróbować, może wykorzystać poniższe instrukcje.
Włóż liście lub kwiaty do muślinowej siateczki.
Zwróć uwagę na odpowiednią proporcję ilości tkaniny i farbujących roślin. Idealna jest proporcja 1:1, czyli 200 gramów tkaniny na 200 gramów roślin.
Teraz zanurz woreczek z barwnikiem w gorącej wodzie. Najlepiej do tego nadaje się emaliowane wiaderko lub wanna. Włóż ubranie do kąpieli i odczekaj około dwóch godzin.
Po farbowaniu, nie wykręcaj ubrań – przełóż je do pralki i uruchom pranie w delikatnym środku piorącym. Nasza podpowiedź - Perwoll do wełny i tkanin delikatnych pierze szybko i delikatnie świeżo farbowane włókna.