Ubrania wykonane z wełny alpaki zapewniają ciepło, są miękkie i przytulne, a także niezwykle trwałe – znacznie bardziej niż tradycyjna wełna owcza. Materiał ten jest zatem uważany za szczególnie dobrej jakości i z tego powodu dość kosztowny. Dlatego, tym ważniejsze jest delikatne czyszczenie i pielęgnacja odzieży wykonanej z wełny alpaki. Podpowiadamy, jak wygląda prawidłowe czyszczenie wełny z alpaki, aby Twoje ulubione ubrania nawet po wielu praniach nadal wyglądały pięknie, a Ty z przyjemnością je nosiła.
Jeszcze przed włożeniem ubrań z wełny alpaki do bębna pralki, należy dobrze się zastanowić, czy pranie jest rzeczywiście konieczne. Podobnie jak wełna merynosów, wełna alpaki ma tę zaletę, że do pewnego stopnia neutralizuje wiele zapachów, takich jak pot. Jeśli ubrania nie były często noszone, wystarczy więc pozostawić je na noc na świeżym powietrzu. Dopiero gdy przestanie to pomagać lub gdy na ubraniach pojawią się plamy, można je włożyć do pralki.
Upewnij się również, że używasz odpowiedniego detergentu. Płyn Perwoll Wool & Delicates jest szczególnie odpowiedni do delikatnego prania wełny alpaki, ponieważ nie tylko czyści, ale zapewnia również dodatkową, bardzo delikatną pielęgnację. Istnieją dwie możliwości prania:
- Pranie w pralce: Nowoczesne modele pralek mają osobny cykl prania dla odzieży delikatnej – wykonanej na przykład z wełny. Temperatura prania i prędkość wirowania są optymalnie dostosowane do wrażliwych włókien. Jeśli pralka nie posiada dedykowanego cyklu prania wełny, należy użyć programu z niską prędkością wirowania i maksymalną temperaturą prania wynoszącą 30 stopni.
- Pranie ręczne: Czyszczenie wełny z alpaki można również przeprowadzić ręcznie. Użyj w tym celu detergentu do wełny lub łagodnego szamponu. Zaleca się również użycie wody o maksymalnej temperaturze 30 stopni. Najpierw namocz ubranie, a następnie przepłucz je, delikatnie nim poruszając. W żadnym wypadku nie należy trzeć odzieży, ponieważ spowoduje to powstawanie węzłów. Na koniec, należy dokładnie wypłukać odzież letnią wodą, aż będzie ona czysta, a następnie zawinąć ubranie w ręcznik i bardzo delikatnie wykręcić.
Właściwe dozowanie detergentu zależy od wielkości ubrania oraz twardości wody. Odpowiednie ilości można znaleźć na opakowaniach detergentów. Ponadto, zapoznanie się z etykietą odzieży pomoże uzyskać informacje o wszelkich specjalnych właściwościach dotyczących czyszczenia i pielęgnacji. Jeśli na ubraniach znajdują się uporczywe plamy, należy rozważyć oddanie ich do pralni chemicznej.
Ubrania z wełny alpaki najlepiej jest suszyć na świeżym powietrzu, w pozycji leżącej. Materiał ten raczej nie nadaje się do suszenia w suszarce bębnowej, ponieważ może się kurczyć. Suszenie na powietrzu zapobiega także mechaceniu. Jeśli ubrania po praniu są nadal bardzo mokre, zaleca się zawinięcie ich w suchy i czysty ręcznik i delikatne wyciśnięcie. Jeśli pranie ma schnąć na zewnątrz, nie należy wystawiać go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ mogą one uszkodzić włókna materiału.
Wskazówka: W szafie, w której trzymasz ubrania z wełny alpaki, umieść lawendę. Dzięki temu nie pojawią się mole, a następnym razem, gdy będziesz chciała założyć ubranie, unikniesz przykrej niespodzianki.
Teraz, gdy już wiesz, jak prać wełnę z alpaki, koniecznie sprawdź nasze inne praktyczne poradniki i artykuły. Dowiedz się między innymi jak prać sztuczne futro, czarne jeansy, czy jak dbać o strój kąpielowy.