Czapka, szalik lub sweter - pranie i suszenie dzianin kaszmirowych nie jest wcale trudne, o ile zwrócisz uwagę na kilka istotnych aspektów. Podpowiadamy Ci, jak prawidłowo prać i dbać o swoje ulubione ubrania z kaszmirowej wełny i nie zniszczyć materiału.
Odpowiedź na pytanie „Czy kaszmir można prać?” brzmi: oczywiście - ale jak najdelikatniej i jak najrzadziej. Dzianiny kaszmirowe charakteryzują się przede wszystkim wyjątkową puszystością. Odpowiada za to niewiarygodnie miękki, izolujący podszerstek kóz kaszmirskich, uważany za najdelikatniejszy i najszlachetniejszy rodzaj wełny na świecie.
Jedna koza kaszmirska wytwarza rocznie tylko około 200 gramów tego delikatnego podszerstka - to dlatego wełna kaszmirowa jest bardzo droga. W swoim pierwotnym środowisku w Himalajach i Pamirach kozy kaszmirskie żyją na dużych wysokościach i są narażone na silne wahania temperatury. Podszerstek służy zwierzętom jako naturalna ochrona przed wysokimi i niskimi temperaturami oraz wilgocią. Szczególna miękkość i puszystość, efekt wyrównania temperatury i zdolność do wchłaniania wilgoci wielokrotnie przewyższająca własną wagę sprawiają, że wełna kaszmirowa nadaje się znakomicie do produkcji wysokiej jakości dzianin.
Kozy kaszmirskie zamieszkują obszary położone na dużych wysokościach w Himalajach. Ich delikatna wełna ma właściwości termoizolacyjne.
Sweter, szalik, czapka lub koc - aby cenne tekstylia z kaszmiru zachowały swój urok i piękno przez długi czas, należy je pielęgnować z wyczuciem. Generalnie kaszmir należy prać tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Ta delikatna wełna posiada naturalne właściwości samoczyszczące i antybakteryjne. Oznacza to, że pranie kaszmiru jest konieczne bardzo rzadko. Istnieje wiele sposobów na odświeżenie kaszmirowych ubrań bez konieczności ich prania.
Jeśli przykładowo po wizycie w restauracji wyczuwamy, że kaszmirowy szal lub sweter wchłonął nieprzyjemne zapachy, to wystarczy wywiesić go na zewnątrz na kilka godzin lub noc, aby wywietrzał.
Ubranie z kaszmiru możesz wywiesić również w łazience bezpośrednio po wzięciu prysznica. Wysoka wilgotność w powietrzu w łazience pomoże w usunięciu nieprzyjemnych zapachów z ubrania.
Powierzchowne zabrudzenia można zazwyczaj po prostu wytrzeć lub ostrożnie wyszczotkować. Jeśli nie można uniknąć prania, to nie trzeba się bać - ubrania z kaszmiru można również prać. Jak dokładnie, dowiesz się poniżej.
Przy odrobinie wyczucia, kaszmir pozostaje piękny przez długi czas nawet po praniu.
Kaszmir można prać zarówno w pralce, jak i ręcznie. Choć można przypuszczać, że pranie ręczne będzie bardziej delikatne, to nowoczesne pralki oferują programy do prania wełny lub tkanin delikatnych, które sprawdzają się równie dobrze, o ile nie lepiej!
Specjalny środek przeznaczony do prania wełny, taki jak Perwoll do wełny i delikatnych włókien usuwa zabrudzenia, ale nie narusza struktury włókien wełny. Dzięki właściwościom natłuszczającym chroni on naturalną charakterystykę tego wrażliwego wełnianego włókna, a tkanina kaszmirowa po praniu pozostanie cudownie przytulna i miękka. Nie zalecamy jednak stosowania do prania kaszmiru płynu do płukania, gdyż jego składniki mogą mieć negatywny wpływ na właściwości włókien wełny.
Przed praniem obróć kaszmirowy sweter na lewą stronę i napełnij bęben tylko do połowy. Specjalna siateczka do prania zapobiega niszczeniu delikatnych dzianin z wełny kaszmirowej podczas wirowania. Wybierz cykl wirowania z maksymalną liczbą 800 obrotów. Temperatura prania również odgrywa istotną rolę podczas prania wełny. Ubrania wyposażone w haczyki lub zamki błyskawiczne należy zawsze prać oddzielnie, tak aby nie wplątywały się w wełnę kaszmirową i nie uszkodziły tej delikatnej dzianiny.
Właściwa temperatura prania kaszmiru
Podobnie jak w przypadku innych naturalnych włókien i gatunków wełny, właściwa temperatura jest bardzo ważna podczas prania wełny kaszmirowej. Jeśli pralka posiada program do prania wełny lub delikatnych tkanin, to odpowiednia temperatura wody ustawi się automatycznie. W przeciwnym razie należy wybrać program do prania delikatnych tkanin o maksymalnej temperaturze 30 stopni Celsjusza.
Pranie ręczne kaszmiru
Oczywiście ubranie z kaszmiru można również wyprać ręcznie. Woda do prania powinna być maksymalnie letnia. Wypłucz ubranie ostrożnie, unikaj pocierania oraz długotrwałego namaczania, gdyż może to spowodować sfilcowanie wełny. Następnie wypłucz w czystej wodzie i delikatnie wyciśnij wodę z ubrania. Po praniu zawiń sweterek lub kaszmirowy szalik w ręcznik, który wyciągnie wilgoć z dzianiny i przyspieszy proces suszenia.