Wełniane swetry są miłe, przytulne, elegancko wyglądają i na pewno należą do Twoich ulubionych ubrań. Aby tak było przez długi czas, a Twoje drogie jedwabne bluzki zachowały kształt i żywe kolory przez długi czas, zalecamy pranie delikatnych tkanin w zimnej wodzie. Tradycyjnie powtarzano nam, że brudną bieliznę należy zawsze prać w gorącej wodzie. Twierdzenie to utraciło już swoją aktualność.
Czy już słyszałaś, że pranie na zimno jest przyjazne dla środowiska i chroni Twoje pranie, ale nie wiesz, co to dokładnie znaczy? Jeśli chcesz wyprać ubrania na zimno, to ile stopni Celsjusza ustawić na pralce? Pranie w niskiej temperaturze do 30 stopni Celsjusza jest delikatne dla tkanin i tekstyliów; w temperaturze 40 stopni Celsjusza i wyższej, ubrania szybciej się zużywają, a kolory blakną. Nadruki często pękają lub łuszczą się, a koszulki i mankiety szybciej się zużywają z powodu wysokich temperatur. Pranie w niskiej temperaturze chroni tkaniny i sprawia, że ubrania są trwalsze i nie trzeba tak szybko kupować nowych. Dzięki temu pranie na zimno jest pod wieloma względami szczególnie ekologiczne.
Zgodnie z dyrektywą UE w sprawie ekoprojektu, od dnia 1 grudnia 2013 r. wszystkie pralki muszą być wyposażone w program zimnego prania z maksymalną temperaturą 20 stopni Celsjusza. W wielu nowszych modelach pralek temperaturę można również obniżać niezależnie od programu. Starsze pralki wyposażone są w programy o minimalnej temperaturze prania 30 stopni Celsjusza. W takich pralkach lekko lub normalnie zabrudzoną bieliznę prać można w programie do prania wełny lub tkanin delikatnych. Alternatywnie, delikatne tekstylia, takie jak jedwab lub wełnę, prać można oczywiście ręcznie. Jeśli na metce znajduje się symbol z dłońmi, to zaleca się pranie ręczne. Symbolem prania na zimno jest często kran z wodą, znajdziesz go zarówno na metce jak i jako oznaczenie programu na pralce. Więcej o symbolach na metkach możesz przeczytać tutaj.
Pralki zużywają najwięcej energii do podgrzewania wody. Dlatego dzięki wybraniu niższej temperatury prania można zaoszczędzić do 40 procent kosztów energii elektrycznej. Oszczędność energii jest szczególnie wysoka w przypadku prania na zimno w maksymalnej temperaturze 20 stopni Celsjusza; wtedy zużywasz do 70 procent mniej energii elektrycznej. W ten sposób przyczyniasz się do ochrony środowiska i jednocześnie redukujesz koszty. Stowarzyszenie producentów środków higieny osobistej i detergentów obliczyło, że przykładowo jedno pranie w temperaturze 60 stopni Celsjusza kosztuje 27 centów, w temperaturze 30 stopni Celsjusza 8 centów, a w temperaturze 20 stopni Celsjusza tylko 2 centy.
Jeśli wybierzesz pranie na zimno, nie musisz się martwić się o higienę - w dzisiejszych czasach ubrania się często zmienia i pierze, więc do pralki dostaje się znacznie mniej bakterii i zanieczyszczeń niż w przeszłości. Nowoczesne pralki i wysokiej jakości środki piorące radzą sobie z praniem doskonale nawet w niskich temperaturach. Specjalne enzymy zawarte w środkach piorących przeznaczonych do prania na zimno umożliwiają skuteczne usuwanie zarazków, a nawet plam już w niskiej temperaturze. Uporczywe plamy można usunąć wstępnie, dzięki czemu będą skutecznie sprane. Nieprzyjemne zapachy i tak zostaną usunięte podczas prania. Pranie w niskiej temperaturze wystarczy, aby odświeżyć ubrania. Aby chronić pralkę przed gromadzeniem się brudu i zarazków, przynajmniej raz w miesiącu należy uruchomić pranie w temperaturze 60 stopni. Do prania w wysokich temperaturach nadają się znakomicie ręczniki i biała bielizna pościelowa.