Wełniane swetry, czy jedwabne bluzki to ubrania ponadczasowe. Jednak aby utrzymać je w idealnym stanie przez długi czas, zaleca się pranie w zimnej wodzie. Dotyczy to również wielu innych tekstyliów! Zapomnij o przestarzałym już podejściu do prania, które zakłada, że jedynie gorąca woda skutecznie oczyszcza ubrania.
Słyszałaś, że pranie w zimnej wodzie jest lepsze dla ubrań i dla środowiska, ale nie wiesz, dlaczego? Zastanawiasz się również, ile stopni Celsjusza oznacza „zimne pranie”?
Pranie w zimnej wodzie, tzn. w temperaturze do 30℃ jest delikatne dla tkanin i tekstyliów. W temperaturach wyższych niż 40℃, Twoje ubrania zużywają się szybciej, kolory mogą blaknąć, a nadruki ulegają nieestetycznym rozdarciom.
Pranie na zimno chroni tkaninę i zapewnia, że ubrania wytrzymują dłużej i nie trzeba ich tak szybko wymieniać. Takie podejście pozytywnie przyczynia się także do dbania o środowisko!
Zgodnie z dyrektywą UE w sprawie ekoprojektu, od 1 grudnia 2013 r. pralki muszą mieć program prania w niskiej temperaturze z maksymalną temperaturą 20℃. W wielu nowszych pralkach temperaturę można również obniżyć niezależnie od wybranego programu. Starsze pralki często oferują tylko 30℃ jako najzimniejszy cykl prania.
Alternatywnie, delikatne tkaniny, takie jak jedwab lub wełna można (a czasami nawet trzeba) prać ręcznie.
Pralki zużywają najwięcej energii podczas podgrzewania wody. Dlatego wybór niższej temperatury prania może zaoszczędzić prawie 40% zużycia energii elektrycznej. Oszczędność energii jest szczególnie wysoka w przypadku prania na zimno w maksymalnej temperaturze 20℃. W takich warunkach zużywa się do 70% mniej energii elektrycznej. Oszczędzasz pieniądze, a przy okazji przyczyniasz się do ochrony środowiska!
Nie musisz martwić się o pranie w niskiej temperaturze i higienę: w dzisiejszych czasach ubrania są często zmieniane i prane, więc do pralki dostaje się znacznie mniej bakterii i brudu niż w przeszłości. Nowoczesne pralki i wysokiej jakości detergenty zapewniają higienicznie czyste pranie nawet w niskich temperaturach. Specjalne enzymy w detergentach przeznaczonych do prania w niskich temperaturach powodują, że zarazki, a nawet plamy są usuwane już w 20℃. Uporczywe plamy można także poddać obróbce wstępnej, aby skutecznie zniknęły.
Pamiętaj jednak, że przynajmniej raz w miesiącu należy uruchomić cykl z temperaturą wody 60℃. Pozwala to ochronić pralkę przed gromadzeniem bakterii i zarazków. Wykorzystaj ten moment na wypranie ręczników i białej pościeli!