Wiskoza jest przyjemna w dotyku. Ten cenny materiał lśni jak aksamit i pasuje do niemal każdego trendu w modzie – od zwiewnych sukien i spodni po powiewające szale lub kolorowe koszule. Jak poprawnie prać wiskozę, aby zachowała swój połysk? Nie jest to łatwe, ponieważ materiał ten jest wrażliwy.
Aby zrozumieć, jak poprawnie prać wiskozę, warto poznać jej właściwości. Wiskoza, zwana również sztucznym jedwabiem, jest produktem hybrydowym: tkaniną w połowie naturalną, a w połowie chemiczną. Wiskozę wytwarza się z celulozy, która jest poddawana procesom chemicznym.
Wiskoza jest delikatna, łatwo się marszczy i szybko kurczy. Dlatego ważne jest wybranie właściwej temperatury i odpowiedniego detergentu. Kiedy jednak mamy do czynienia z ubraniem z wiskozy wykonanym z mieszanki materiałów, nie trzeba przejmować się żadnymi ograniczeniami.
- Ponieważ wiskoza ma tendencję do kurczenia się, toleruje tylko temperatury do 40°C. Dotyczy to prania koszul z wiskozy, ale także wszelkich innych ubrań.
- Jeśli nie chcesz ryzykować, lepiej ustawić niższą temperaturę i wyprać wiskozę w 30°C. Jeśli masz wątpliwości, sprawdź informacje na metce.
- Aby chronić materiał, zaleca się napełnienie bębna pralki do dwóch trzecich pojemności.
- Zamki błyskawiczne, cekiny lub kryształki mogą ocierać się i powodować powstawanie plam. Takiego rodzaju ubrania najlepiej prać osobno.
- Czasami zaleca się prać wiskozę, na przykład wiskozowe szale w zimnej wodzie. Najlepiej użyć detergentu, który jest odpowiedni do wełny. Aby zachować kształt i lekkość szalika, warto wysuszyć go w pozycji poziomej i prasować w niskiej temperaturze pod ściereczką.
- Nieodpowiednie obchodzenie się z wiskozą prowadzi do jej uszkodzenia. Jeśli ubranie się skurczyło, wypierz je ponownie w 40°C lub zamocz je w wodzie z dodatkiem szamponu dla niemowląt. Spowoduje to zmiękczenie włókien, dzięki czemu będzie można ostrożnie przywrócić ich pierwotny kształt.
Ze względu na swoją strukturę wiskoza bardzo łatwo się marszczy, dlatego wykonane z niej ubrania nie nadają się do suszenia w suszarce. Tkaniny z wiskozy najlepiej wieszać na wieszaku na świeżym powietrzu. Nigdy nie kładź wiskozy na grzejniku: wysoka temperatura może powodować skurczenie tkaniny. Aby wiskoza była gładka i przyjemna w dotyku po praniu, zacznij ją prasować zanim całkowicie wyschnie. Prasuj na drugim poziomie, umieszczając tkaninę pod wilgotną szmatką. Możesz również użyć żelazka parowego.
Dziwny stan ubrań z wiskozy wyciąganych z pralki po pierwszym praniu to coś, czego doświadczyło wielu z nas. Tkanina sprawiała wrażenie sztywnej jak z kartonu. Nie martw się: nie oznacza to, że musisz wyrzucić tę część garderoby. Podczas suszenia tkanina staje się znowu miękka, a po prasowaniu odzyskuje swoją początkową teksturę.
Upewnij się, że detergent działa także w niskich temperaturach, aby Twoje ubrania z wiskozy były dobrze wyprane. Do delikatnych włókien nadaje się delikatny detergent. Najlepszym wyborem byłby płynny detergent, taki jak Perwoll Wool & Delicates, który zachowuje intensywność kolorów.
Zależy to od rodzaju wiskozy. Przykładowo modal zawiera wyłącznie włókna bukowe i inaczej się go przędzie. Zaleta: tkanina wysycha szybciej i jest odporna na temperaturę. Z tego powodu obrusy, tekstylia domowe i prześcieradła są często wykonane z modalu, który można prać w wysokich temperaturach. To samo dotyczy tencelu, który uzyskuje się z drewna eukaliptusowego i często wykorzystuje do produkcji letnich sukienek i bielizny.