Znoszenie i zużycie to niestety częste problemy, z którymi spotykamy się nosząc ulubione ubrania. Nawet jeśli nic nie jest wieczne, to są sprawdzone sposoby na to, aby zapewnić swoim ulubionym ubraniom wygląd jak nowy przez możliwie jak najdłuższy czas. Przeczytaj poniższy artykuł, jeśli chcesz zrozumieć, dlaczego ubrania niszczeją i jak spowolnić ten proces. Dzięki temu będziesz mogła nosić swoje ubrania jeszcze przez długi czas.
Nie jest to przypadek, że niektóre ubrania (lub niektóre ich elementy) zużywają się szybciej niż inne. Być może zauważyłaś już, że twoja ulubiona bluzka staje się coraz cieńsza, koszulka traci kształt, a materiał twoich ukochanych spodni zaczyna się rozchodzić? Oto przyczyny:
wszystkie materiały i ubrania mają specyficzne właściwości cząsteczkowe, które determinują ich zachowanie. Oznacza to, że twoja ulubiona bluzka ma swoje własne powody wynikające z właściwości chemicznych materiału, aby reagować inaczej niż jeansy czy sweter na pewne, działające na nią czynniki.
Technicznie rzecz biorąc, mamy do czynienia ze zjawiskami „polimeryzacji” i „stopniem krystaliczności”. Innymi słowy, im dłuższy jest łańcuch cząsteczkowy i im bardziej ciasno i równolegle do siebie upakowane łańcuchy, tym mocniejsze jest włókno. Denim posiada stosunkowo długie łańcuchy polimerowe i wysoki stopień krystaliczności, co nadaje mu imponującą wytrzymałość i obciążalność.
OK, to chyba na razie tyle teorii. Ważną informacją jest fakt, że najważniejszym czynnikiem określającym wytrzymałość tkanin jest odpowiednie dobranie tych dwóch właściwości. Poniżej lista czynników (niektórych z nich można uniknąć, innych nie), które mają negatywny wpływ na te właściwości:
Codziennie: bez względu na to, jak dbasz o swoje ubrania, każdy wykonywany w nich ruch, choćby najmniejszy, osłabia je. Dotyczy to chodzenia, rozciągania, noszenia, a nawet zwykłego dotykania ubrań.
Niewłaściwe pranie: począwszy od gwałtownych ruchów do nieodpowiedniej temperatury wody, niewłaściwej aplikacji środków piorących i złych warunków suszenia - pranie to prawdziwe pole minowe! Na szczęście wiele z tych problemów można rozwiązać.
Pocenie się: dla nas samych nasz własny pot jest nieszkodliwy, ale pozostałości kwasu mlekowego i minerałów zawarte w pocie mieszają się z bakteriami i mają negatywny wpływ na chemiczną wytrzymałość tkanin.
Plamy po żywności: żywność zawierająca kwasy, białka, oleje i inne substancje nie ma dobrego wpływu na ulubione ubrania.
Światło słoneczne i wysokie temperatury: pomijając wszystkie zalety, słońce nie ma dobrego wpływu na trwałość włókien. Zbyt wiele światła słonecznego i nadmierne temperatury znacznie je osłabiają.
Wilgotność: gdzie zbiera się zbyt dużo wilgoci, może pojawić się pleśń. Pleśń ma bardzo negatywny wpływ na wytrzymałość włókien materiałów.
Dobre pytanie! Innowacyjna formuła środka Perwoll Renew & Repair zapewnia w głównej mierze aktywną ochronę i odbudowę tkanin. Technologia Repair Complex wzmacnia włókna większości podstawowych tkanin. Oznacza to, że Twoje ulubione ubrania będą mniej podatne na uszkodzenia i bardziej wytrzymałe.
Poza tym oferujemy różne warianty środka do prania Perwoll dostosowane do potrzeb różnych tkanin. Niektóre naturalne materiały, takie jak jedwab i wełna, zawierają w swoim składzie białka, dlatego nie należy ich prać przy użyciu uniwersalnych środków piorących zawierających proteazę, czyli enzym, który rozkłada białka. Perwoll do wełny i tkanin delikatnych nie zawiera enzymu proteazy i pomimo to pozwala na delikatne usuwanie nawet uporczywych plam i jednocześnie aktywnie pielęgnuje delikatne tkaniny.
Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych sposobów, dzięki którym Twoje ubrania będą zawsze wyglądać jak nowe:
obracaj ciemne ubrania, zwłaszcza jeansy, na lewą stronę przed praniem, aby ograniczyć zużycie zewnętrznej strony podczas prania. Czarny denim to jeden z Twoich ulubionych materiałów? Przeczytaj, co zrobić, aby jeansy jak najdłuższej zachowały swój głęboko czarny kolor.
Aby zmniejszyć tarcie, pierz podobne tkaniny razem i nie przeładowuj pralki.
Stosuj raczej niższe temperatury prania - wysoka temperatura wpływa negatywnie na wytrzymałość tkaniny.
Najbardziej delikatne ubrania pierz zawsze w specjalnej siateczce ochronnej.
Unikaj mechanicznych suszarek: obrotowe ruchy bębna i wysoka temperatura to główne czynniki przyspieszające zużycie tkanin tekstylnych. Obroty w bębnie suszarki mogą również spowodować powstawanie (większej ilości) małych węzełków na ubraniach. Ale nie martw się: dzięki odpowiedniej pielęgnacji możesz skutecznie zapobiegać efektowi pillingu.
Przechowuj ubrania w chłodnym, suchym miejscu, z dala od światła słonecznego i wilgoci.
Jeśli wiesz, jak wzmocnić i odpowiednio zadbać o swoje ubrania, będziesz się nimi cieszyć przez długi czas! A jeśli mimo to sprawy potoczą się inaczej - dzięki kilku sztuczkom i odrobinie wprawy można bardzo często w prosty sposób naprawić uszkodzone ubrania.
Image credits:
Header image: © Stocksy
Image one: © Stocksy
Image one: © Stocksy
Image one: © GettyImages