Skip to Content
Niebieski materiał zszywany na maszynie do szycia.

Instrukcja naprawiania ubrań!

To naprawdę denerwujące, jeśli uszkodzeniu ulegną nasze ulubione spodnie lub sweter, który dopiero co kupiłaś. Jednak zamiast kupować nowe ubrania, możesz po prostu naprawić uszkodzoną odzież. Dzięki prostym sztuczkom i odrobinie wprawy, na pewno Ci się to uda.

Naprawa odzieży - na co należy zwrócić uwagę

Delikatne tkaniny i częste pranie nie idą w parze. Oprócz tego trzeba brać pod uwagę również to, że nawet ulubiona bluza lub najczęściej noszone spodnie mogą pęknąć, rozedrzeć się lub przedziurawić. Najważniejszą zasadą naprawy odzieży jest jak najszybsze naprawienie uszkodzenia, gdyż niewielkie uszkodzenia usuwa się znacznie łatwiej niż duże.

Dodatkowo to od rodzaju tkaniny zależy, czy i jak można naprawić dziurę lub rozdarcie. Zasadniczo, materiały takie jak bawełna, dżersej lub jeans można naprawić łatwo i szybko. W przypadku jedwabiu lub koronki lepiej poszukać prawdziwego profesjonalisty.

Jak przygotować się do naprawy ubrań? Najpierw należy uprać naprawiane ubranie i przewrócić je na lewą stronę. Bezpośrednio przed naprawą nie stosuj żadnych zmiękczaczy lub środków do płukania. Najbardziej odpowiednim detergentem będzie środek piorący i jednocześnie chroniący włókna, taki jak Perwoll Renew & Repair. Do ubrań kolorowych wybierz wariant Color, do czarnych Black, a do białych wariant White. Podczas szycia należy zadbać o wystarczające oświetlenie i dopasowaną kolorystycznie nić do szycia. Dla początkujących zalecany jest najprostszy zestaw do szycia. Działaj śmiało i odważnie, niech Twoje motto brzmi - nigdy nie jest za późno na naukę szycia!

Niebieski materiał zszywany na maszynie do szycia.

Łatanie dziur w ubraniach - wcale nie jest takie trudne

Właściwa technika szycia jest istotna dla powodzenia naprawy. Dzięki poniższym poradom na pewno Ci się uda!

Aby załatać dziurę w ubraniu potrzebujesz: igły do szycia, pasującej nici i nożyczek. Najpierw obróć ubranie na lewą stronę. Następnie ostrożnie przeszyj wokół rozdarcia igłą do szycia, tak blisko krawędzi jak to możliwe. Następnie delikatnie pociągnij za nitkę, tak aby otwór się zamknął.

Niewielkie dziury w ubraniach można również naprawiać za pomocą specjalnych łatek do prasowania. W tym celu najpierw ułóż ubranie na papierze pergaminowym. Następnie ułóż łatkę na obszarze z dziurą i przykryj ją lekko wilgotną lnianą ściereczką. Następnie dociskaj delikatnie miejsce z dziurą przez około 20 sekund. Potem odwróć ubranie na prawą stronę i wyprasuj dokładnie. Odczekaj, aż ubranie się schłodzi po prasowaniu - i to wszystko!

Łatanie dziur w ubraniach – jest szybkie i nieskomplikowane

Rozdarcie ubrania zawsze zdarza się niespodziewanie i jest denerwujące. Uszkodzenie takie można łatwo naprawić za pomocą techniki tzw. szwu ukrytego. Ta technika szycia bardzo dobrze sprawdza się w przypadku rozdarć i pęknięć materiału spodni lub koszul. W idealnych warunkach szew ukryty zastosować należy na wcześniej rozdartym szwie.

Podczas szycia ubranie musi być odwrócone prawą stroną na zewnątrz. Zanim zaczniesz, najlepiej uformuj niewielką fałdę, wzdłuż której będziesz wykonywać szycie. Następnie zszywaj pęknięcie jak po drabince, poziomo z jednej strony na drugą. Na koniec pociągnij za nić nieco mocniej, tak aby szew się połączył i zamknął. Nić do szycia nie powinna być w ogóle widoczna. Alternatywnie rozerwania materiału można naprawiać za pomocą modnych łatek lub przezroczystej włókniny do zaprasowania. Ta druga metoda sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku koszul. Przed założeniem łatki najlepiej krótko przeprasować koszulę.

Naprawa odzieży - wspaniałe uczucie z globalnym efektem

Każdy człowiek posiada średnio około 95 sztuk odzieży, a tendencja ta jest rosnąca. Jest to niepokojący sygnał dla środowiska, gdyż posiadanie dużej ilości ubrań nie jest ekologiczne. Zastanów się nad dołączeniem do ruchu slow fashion. Nie musisz mieć pełnej szafy ubrań. Może zamiast kupować T-shirty słabej jakości w sieciówce, lepiej posiadać jedną bluzkę z dobrego materiału i dbać o nią. W przypadku uszkodzenia napraw ją, a nie wyrzucaj do kosza. Naprawianie ubrań ma wiele zalet. Dzięki temu przedłużysz żywotność odzieży, chronisz zasoby naturalne i oszczędzasz pieniądze.

 

Powiązane artykuły

  • Jak przejść na slow fashion

    Przydatny lokalny poradnik po ruchu slow fashion.

  • Perwoll White

    Formuła odnawiająca intensywność kolorów Twoich jasnych i białych ubrań, bez dodatkowych barwników.

  • Perwoll Black

    Formuła odnawiająca intensywność kolorów Twoich ciemnych ubrań, bez dodatkowych barwników.

  • Perwoll Color

    Formuła odnawiająca intensywność kolorów Twoich ubrań, bez dodatkowych barwników.