Skip to Content
Kobieta przegląda ubrania wiszące na drążku, w prawej dłoni trzyma top.

Jak zacząć być slow - przewodnik po slow fashion

Zastanawiałeś się kiedyś, czym jest ruch slow fashion? Tutaj dowiesz się, jak to się zaczęło, kto jest w to zaangażowany i co tak naprawdę oznacza ta fraza.

Co to jest slow fashion?

Slow fashion polega na projektowaniu, produkcji i konsumpcji odzieży w sposób bardziej świadomy i zrównoważony. Tak jak przemysł mody nie może już dłużej ignorować swojej odpowiedzialności społecznej, tak my, konsumenci, musimy również przyjąć bardziej świadome podejście do sposobu kupowania, używania i wyrzucania odzieży. Minęły czasy, kiedy mogliśmy robić bezrefleksyjne zakupy, napełniać nasze szafy tanimi, sezonowymi ubraniami i wyrzucać je po kilkukrotnym założeniu: teraz zbyt wiele wiemy o tym, jak są produkowane i jak ogromny wpływ ma przemysł na środowisko.

Kobieta pracuje przy maszynie do szycia, przed nią na stole leżą miary

Slow fashion – odpowiedź na fast fashion

Slow fashion jest reakcją na szybkie podejście, które od lat przyjmuje branża mody. Tam, gdzie marki fast fashion są odpowiedzialne za wykorzystywanie taniej siły roboczej na całym świecie i stosowanie metod produkcji, które szkodzą ekosystemowi1, slow fashion jest zaangażowane w świadome, zrównoważone podejście do środowiska, które wybiega w przyszłość. Jak napisała w 2007 roku Kate Fletcher, konsultantka ekotekstyliów i autorka, "Fast fashion to nie jest tak naprawdę szybkość, ale chciwość: sprzedawać więcej, zarabiać więcej pieniędzy." Odzież fast fashion często rozpada się po kilku praniach, więc musimy nadal kupować; slow fashion polega na kupowaniu mniejszej ilości ubrań wyższej jakości, dobrym traktowaniu ich i dłuższym użytkowaniu.

Kto jest zaangażowany?

Metka z informacjami dotyczącymi pielęgnacji ciemnozielonego topu

Przemysł modowy reaguje na rosnącą świadomość konsumentów2. Nie tylko nowe marki sprawiedliwej mody stosują zrównoważone podejście do produkcji odzieży, ale również wiodące marki globalne powoli dokonują zmiany w kierunku zrównoważonego rozwoju. Wiele z nich dostosowuje się do zasad - i potrzeby - slow fashion, wykorzystując lokalnie pozyskiwane materiały naturalne, zasoby i siłę roboczą oraz zwiększając wysiłki na rzecz ograniczenia odpadów. Co istotne, obecnie nacisk kładzie się raczej na jakość i zrównoważony rozwój, niż na przyciąganie konsumentów niskim cenami.

Jak mogę uczestniczyć w ruchu slow fashion?

Teraźniejszość to najlepszy moment, by zacząć działać, dlaczego więc tego nie zrobić? Oto lista prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby przyłączyć się do ruchu slow fashion:

  • Przyjrzyj się uważnie każdemu elementowi garderoby, który posiadasz. Pamiętaj, że rzeczy powinny być albo użyteczne, albo piękne, albo o sentymentalnej wartości!
  • Posortuj swoje ubrania na te, które uwielbiasz, te, które czasem nosisz, i te, których nigdy nie nosisz i nigdy nie będziesz nosić. Zachowaj bliskie Twojemu serdu, a oddajc te niekochane już. Ubrania, które nosisz czasemami są trudniejsze, ale musisz je posortować na dwa pozostałe stosy. Teraz... czy naprawdę potrzebujesz więcej ubrań? Bądź szczery. Jeśli tak, idź na zakupy po dobrej jakości ubrania z naturalnych materiałów - nie zmienią one kształtu w praniu i wytrzymają dłużej.
  • Sprawdź etykietę, aby zobaczyć, gdzie została wykonana odzież - czy przebyła tysiące kilometrów, aby wylądować w Twojej szafie?
  • Ogranicz liczbę podobnych przedmiotów, które posiadasz: ile szarych podkoszulków jest naprawdę potrzebnych danej osobie?
  • Usuwaj plamy i naprawiaj dziury (nikt inny nie zrobi tego za Ciebie).
  • Użyj wysokiej jakości płynu do prania: to jest klucz do długowieczności odzieży.
  • Przede wszystkim, kochaj kochaj kochaj swoje rzeczy, nosić je z radością - i kiedy nie czujesz już iskry, oddaj je komuś, kto poczuje.
Pralka z informacjami o wodzie, plastiku i energii, informacje te zostają spłukane jedna po drugiej i pojawiają się nowe informacje

Image credits:
Header image: Stocksy
Image of woman sewing in studio: Getty Image
Image of clothing material tag: Gettty Images
 
Źródła:
1. The True Cost of Fast Fashion
2. An Analysis of the Fast Fashion Industry

Zmiana nie jest prosta ani łatwa. Wiemy to. Dlatego Perwoll wyruszył w podróż na rzecz zrównoważonego rozwoju. Możesz przeczytać o niej tutaj.

Powiązane artykuły

  • Denim: niezrównany wyznacznik trendów

    Zatrważające statystyki dotyczące produkcji jeansów.

  • Odzież bez granic

    Trzy projekty slow fashion, które trzeba znać.

  • Momenty przełomowe slow fashion

    Porywająca historia ruchu slow fashion.

  • Denim: niezrównany wyznacznik trendów

    Zatrważające statystyki dotyczące produkcji jeansów.

  • Odzież bez granic

    Trzy projekty slow fashion, które trzeba znać.

  • Momenty przełomowe slow fashion

    Porywająca historia ruchu slow fashion.