Podkoszulki z delikatnego jedwabiu, bokserki z bawełny organicznej i biustonosze z koronki – to, co nosimy bezpośrednio na skórze powinno być szczególnie wysokiej jakości, miękkie i oddychające. Tkaniny te są jednak również najbardziej wrażliwe, a bieliznę pierzemy szczególnie często. Z tego artykułu dowiesz się, jak sprawić, aby wysokiej jakości bielizna po kliku praniach wciąż wyglądała jak nowa.
Jeśli chcesz wyprać bieliznę, czeka na Ciebie kilka wyzwań:
Ponieważ bielizna ma bezpośredni kontakt ze skórą, podczas prania trzeba pozbyć się nie tylko potu i plam, ale także bakterii.
Istnieje wiele rodzajów bielizny, od zwykłej, bawełnianej, noszonej na co dzień, po luksusową bieliznę koronkową – nie wszystkie mają taką samą wytrzymałość. Dlatego też nie każda bielizna nadaje się do prania w pralce.
To właśnie bieliznę pierzemy najczęściej: majtki i bokserki zmieniamy codziennie, a biustonosze po najwyżej czterech lub pięciu użyciach. Z wszystkich części garderoby to właśnie bielizna ląduje w pralce najczęściej. Aby starczyła na długo, pomimo konieczności zachowania staranności należy obchodzić się z nią jak najdelikatniej.
W każdym przypadku odpowiednia obróbka w dużym stopniu zależy od materiału. Metki z instrukcjami prania często padają ofiarą wygody lub komfortu noszenia i są po prostu wycinane, szczególnie w przypadku majtek i biustonoszy. W takim przypadku przestrzegaj następujących zasad dotyczących temperatury i programu prania:
Bokserki, majtki i podkoszulki z bawełny można spokojnie prać w pralce. Do prania kolorów ustaw temperaturę od 40 do 60°C, w zależności od stopnia zabrudzenia, i użyj odpowiedniego detergentu zapewniającego ochronę kolorów. Białą bawełnianą bieliznę możesz prać nawet w temperaturze wrzenia, ale 40–60°C powinno wystarczyć.
Delikatniejsze tkaniny zrobione z wiskozy lub koronki nie są tak odporne: należy je prać w 40°C, korzystając z delikatnego programu i używając odpowiedniego, delikatnego detergentu. Aby mieć pewność, że wszystkie bakterie i zapachy zostaną wyeliminowane, można użyć specjalnych, higienicznych środków do płukania. Mają działanie antybakteryjne lub neutralizują przykre zapachy. Tak delikatnej bielizny nie należy natomiast nigdy suszyć w suszarce.
Szczególnie delikatne tkaniny – takie jak bielizna damska z jedwabiu – należy prać ręcznie. W tym celu namocz ubranie przez kilka minut w letniej wodzie z dodatkiem (antybakteryjnego) płynnego detergentu. Następnie wypłucz je w czystej, zimnej wodzie i osusz na powietrzu, najlepiej na ręczniku.
Aby bielizna funkcyjna i sportowa była jednocześnie czysta i zachowała efekt pochłaniania potu i regulacji temperatury, wymaga specjalnego traktowania. Panie w niskiej temperaturze, przy wolnych obrotach i przy użyciu specjalnego detergentu do odzieży sportowej pozwala zachować membranę hydrofobową odzieży sportowej w nienaruszonym stanie.
Do prania odzieży sportowej nie wolno używać płynu zmiękczającego do tkanin. Dodanie płynu zmiękczającego do tkanin podczas prania zwykłej bielizny sprawi natomiast, że będzie jeszcze wygodniejsza, szczególnie jeśli zawiera bawełnę.
Biustonosze zwykle można prać w pralce – 30 do 40°C to całkowicie wystarczająca temperatura. Jednak nie powinno się wkładać biustonoszy do bębna bez ochrony: w przypadku biustonoszy z fiszbinami specjalna siatka do prania zapobiega luzowaniu się drutów i uszkodzeniu pralki lub pozostałych ubrań. Przed włożeniem do pralki należy zawsze zaczepić haczyki. Bieliznę z nadrukiem lub haftem wywróconą wcześniej na lewą stronę również można umieścić w siatce do prania, aby uchronić misterne ozdoby przed uszkodzeniem.