Ciepła, miękka wełna jest bardzo popularnym materiałem, szczególnie podczas chłodniejszych miesięcy roku. Doskonale nadaje się nie tylko na swetry i skarpety, ale również koce i dywany. Oprócz wełny owczej, do produkcji odzieży wykorzystuje się wiele innych jej rodzajów o różnych właściwościach. Pranie wełny każdego rodzaju wymaga jednak zwrócenia uwagi na pewne aspekty, które zapewnią, że jej delikatne włókna nie będą się kurczyły i matowiały.
Oprócz szlachetnego wyglądu, wełna ma również inne pozytywne właściwości: dzięki strukturze swoich włókien jest bardzo przewiewna, elastyczna, trwała w kolorze i przytulna. Ponadto odzież z wełny nie gniecie się i nie jest wrażliwa na powstawanie plam, a jej przyjemny dotyk na skórze jest nie do zastąpienia.
Wełna jest jednym z najstarszych włókien przędzonych na świecie; oprócz dzianin, tweed i flanela to dwie z bardziej znanych tkanin wykonywanych z przędzy wełnianej. Większość osób zna wełnę owczą, ale jeśli zastanawiasz się jak dbać o wełnę, to musisz wiedzieć, że istnieje wiele innych rodzajów, którym również warto się przyjrzeć:
- Alpaka: bardzo delikatne włókna wełny alpaki osiągają aż do 20 cm długości i charakteryzują się wysokim połyskiem. Dowiedz się, jak prać wełnę z alpaki!
- Angora: Wełna ta jest pozyskiwana z sierści królika Angora. Wełna ta jest niezwykle miękka i bardzo przyjemna dla skóry. Jak dbać o wełnę angora? Najlepszym sposobem na uzyskanie puszystości jest delikatne przeczesanie odzieży miękką szczotką.
- Włosie wielbłąda: sierść wielbłądów azjatyckich i północnoafrykańskich jest przetwarzana głównie na wysokiej jakości płaszcze. Co ciekawe, im jaśniejszy jest kolor, tym delikatniejsza wełna.
- Kaszmir: Wełna ta jest niezwykle rzadka i dlatego należy do grupy najcenniejszych włókien. Odzież z kaszmiru jest niezwykle lekka, elastyczna i ma jedwabisty połysk.
- Wełna jagnięca: wełna jagnięca jest krótka i niezbyt twarda, ale za to wyjątkowo delikatna i miękka. Jest świetnym wyborem dla wszystkich, którzy lubią czuć przyjemny dotyk materiału na skórze.
- Moher: pozyskiwany jest z sierści kozy angorskiej. To naturalne włókno jest najlżejszym włóknem tekstylnym i dlatego jest tak cenne.
- Żywa wełna: jest produktem naturalnym i pozyskiwanym jedynie z żywych owiec. Dzięki swojej naturalnej termoregulacji potrafi wchłonąć dużo wilgoci.
Aby prawidłowo prać i pielęgnować wełnę, należy przestrzegać kilku wskazówek. Dzięki temu delikatne włókna nie ulegną uszkodzeniu. Nasze wskazówki podpowiedzą Ci, jak w łatwy sposób sprawić, że ubrania będą cieszyły delikatnością przez długi czas.
Aby prawidłowo dbać o wełnianą odzież, należy zapoznać się z informacjami znajdującymi się na metce. Poniżej znajduje się kilka najczęściej spotykanych symboli i ich znaczenie:
- Pranie ręczne: ubrania można prać w temp. max. 30°C, ręcznie lub przy użyciu specjalnego programu do prania wełny.
- Delikatny cykl prania: tekstylia wełniane poddane specjalnej obróbce można bez problemu prać w pralce, wybierając program „delikatne” lub „wełna”, z delikatnym wirowaniem.
- Nie prać: ubrania oznaczone tym symbolem nie mogą być prane ręcznie ani w pralce. Tego typu odzież należy oddać do profesjonalnej pralni chemicznej.
- Delikatne suszenie: ubranie można suszyć w niskiej temperaturze w suszarce bębnowej.
- Nie suszyć w suszarce bębnowej: suszenie w suszarce bębnowej nie jest wskazane. Taką odzież należy umieścić w płaskiej pozycji i pozwolić jej wyschnąć na świeżym powietrzu. Jeżeli nie masz możliwości suszenia na zewnątrz, sprawdź, jak prawidłowo suszyć ubrania w domu.
- Prasowanie w niskiej temperaturze: odzież można prasować jedynie w niskiej temperaturze. Ze względów bezpieczeństwa należy użyć suchej ściereczki lub prasować na lewej stronie. Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat właściwego prasowania ubrań!
- Nie prasować: prasowanie jest niewskazane. Najlepiej ostrożnie rozłożyć ubranie i położyć w płaskiej pozycji.
Więcej na temat symboli na metce dowiesz się z naszego artykułu!
Zbyt silne detergenty mogą uszkodzić delikatne włókna wełny. Skład aktywnych składników takich środków jest przeznaczony dla bardziej wytrzymałych tkanin, które mogą być prane w wyższych temperaturach. Takie detergenty zawierają enzymy, które rozkładają cząsteczki proteinowe wrażliwych włókien wełnianych, a w najgorszym przypadku całkowicie je niszczą. Powodują również pęcznienie włókien, przez co odzież może się mechacić, a nawet utracić swój kształt. Z tego powodu do prania wełny należy zawsze używać odpowiedniego środka do prania, takiego jak Perwoll Wool & Delicates. Pielęgnuje on włókna, zapobiega ich mechaceniu oraz pomaga zachować kształt odzieży.
Upewnij się, że bęben pralki nie jest zbytnio wypełniony, ponieważ zbyt duże obciążenie może powodować kurczenie się wełnianych ubrań. Istnieje także ryzyko, że detergent nie rozpuści się prawidłowo. W przypadku wszystkich delikatnych tkanin, takich jak wełna czy jedwab, bęben powinien być wypełniony tylko do ¼ objętości. Zaleca się także odwrócenie ubrań na lewą stroną oraz zabezpieczenie wszystkich guzików, haczyków i innych twardych elementów.
Wybierz program prania i temperaturę zalecane na metce. Jeśli została ona usunięta, dla bezpieczeństwa postaw na program prania ręcznego oraz temperaturę maksymalnie 30°C.
Aby przyspieszyć suszenie, można krótko i delikatnie odwirować wełniane tkaniny. Pamiętaj jednak, aby postępować zgodnie z instrukcjami znajdującymi się na metce.
Podstawowa zasada brzmi: Wyciągnij mokre ubrania, zroluj je w suchy ręcznik i delikatnie wyciśnij (bez wykręcania) pozostałą wodę.
Wełnianej odzieży nigdy nie należy wieszać lub kłaść na grzejniku. Jedwab i wełna powinny być suszone na płasko na ręczniku i nigdy w bezpośrednim świetlne słonecznym.