Postaraj się, aby Twoja kolekcja odzieży była zgodna z założeniami slow fashion. Wybieraj ubrania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i produkowane w etyczny sposób, zainwestuj w środki do prania i zostań świadomym konsumentem. Podpowiadamy, jak kupować odzież odpowiedzialnie i sprawić, aby Twoja garderoba była bardziej zrównoważona.
W ubiegłych dziesięcioleciach standardem było kupowanie, a później wyrzucanie, ogromnych ilości ubrań. Odzież kupowana pod wpływem impulsu, a także taka, która straciła kolor, kształt i atrakcyjny wygląd, trafiała do kosza na śmieci. Ograniczona przestrzeń w szafie wymuszała przecież wyrzucenie części rzeczy w celu zrobienia miejsca na ubrania, które właśnie stały się modne. Ponieważ większość ubrań była tania, a ich zastąpienie było łatwe, kwestia ta nie stanowiła problemu – przynajmniej pozornie.
Nawet przed ukształtowaniem się ruchu slow fashion decyzje dotyczące garderoby miały duże znaczenie, ale ich mało kto zwracał uwagę na kwestie związane ze środowiskiem naturalnym. Na szczęście nie jest jeszcze zbyt późno, aby naprawić błędy i odtąd kierować się zasadami slow fashion.
Pierwszym etapem tworzenia zrównoważonej garderoby są porządki. Zastanawiając się, co zrobić z ubraniami, które już Ci się nie podobają, uwzględnij inne opcje niż tylko ich wyrzucenie:
Czy Twoje ubrania można przerobić? Czy dżinsy mogą stać się szortami, a suknia wieczorowa – sukienką koktajlową? Pomyśl kreatywnie, a być może zyskasz cudowne nowe ubrania.
Starsze ubrania to prawdziwe perełki w stylu vintage. Sprzedaj je i pozwól, aby ktoś inny się w nich zakochał. Możesz też oddać ubrania przyjaciółce, przekazać organizacji charytatywnej lub zorganizować wymianę w gronie znajomych.
Nie pozwól, aby pęknięcie lub dziura zakończyły Twój związek z ulubionymi ubraniami. Zamiast biec do sklepu po nową rzecz, zastanów się, które ubrania można jeszcze ocalić, naprawiając lub przerabiając je.
Teraz możesz skoncentrować się na tym, aby Twoja garderoba pozostała zrównoważona. Co to oznacza? W jaki sposób powiększać swoją kolekcję w świadomy sposób? To proste:
Samoświadomość ma kluczowe znaczenie. Przeglądając ubrania w sklepie stacjonarnym lub internetowym, musisz dokładnie wiedzieć, czego szukasz. Zakupy pod wpływem impulsu to zły pomysł. Zmień swoje podejście do ubrań – przestań traktować je jako krótkotrwałą przyjemność, a zacznij myśleć o nich jako o długofalowej inwestycji.
Nie poświęcaj uwagi trendom, które zmienią się w następnym sezonie. Wybieraj odzież o klasycznych fasonach, która posłuży Ci przez wiele lat. Śnieżnobiałe koszule, dopasowane żakiety, proste sukienki, dżinsy dobrej jakości i wygodne zapinane swetry to podstawowe ubrania, których zakupu prawdopodobnie nigdy nie pożałujesz. Aby Twoja zrównoważona garderoba stała się ciekawsza, dobieraj ubrania tak, aby można było je łączyć ze sobą na różne ciekawe sposoby.
Dowiedz się, które sklepy sprzedają odzież produkowaną w zrównoważony sposób, zgodnie z etycznymi praktykami i standardami wysokiej jakości. Poszukaj lokalnych marek, które podejmują świadome decyzje dotyczące miejsca produkcji i starają się zminimalizować swój wpływ na środowisko. Pamiętaj też, że sklepy z odzieżą vintage są pełne skarbów czekających na odkrycie.
Zawsze czytaj metki odzieży. Jeśli masz taką możliwość, wybieraj materiały organiczne o niewielkim szkodliwym wpływie na środowisko, takie jak len, bambus i konopie. Takie tkaniny nie tylko pięknie wyglądają, ale też są łatwiejsze w recyklingu, dzięki czemu mogą zyskać drugie życie.
Szukając nowych ubrań, zapoznaj się z ofertą marek zrównoważonych oraz tych, które podejmują działania prowadzące do dołączenia do ruchu slow fashion. Takie przedsiębiorstwa często chwalą się swoimi rozwiązaniami i działaniami na rzecz środowiska i społeczeństwa, więc wystarczy zajrzeć na stronę internetową.
Jeśli zastanawiasz się, co pomaga przedłużyć żywotność zrównoważonej odzieży, podpowiadamy, że liczy się sposób, w jaki o nią dbasz. Kupujesz ubrania, które mają posłużyć Ci przez długi czas, dlatego bardzo ważne jest to, jak je pierzesz.
Oto krótka ściąga dotycząca prania, która pomoże Ci zadbać o wygląd Twoich ubrań:
Image credits:
Header image: Getty Images
Image of a woman examining a top vintage white dress: Stocksy
Image of two young women walking down the street: Blaublut
Image of a woman considering her shopping decisions: Getty Images
Image of a young woman examining the labels: Shutterstock