Nasze indywidualne decyzje o zakupie mniejszej ilości nowych ubrań i dbaniu o te, które już posiadamy, mogą brzmieć jak kropla w modowym oceanie, ale każdy z nas może przyczynić się do sukcesu ruchu slow fashion. Nadszedł czas, aby zmniejszyć nasz szalony modowy konsumpcjonizm, zwrócić większą uwagę nie tylko na to, co nosimy, ale i na to, jak nosimy.
Obecnie kilka ruchów slow fashion zyskuje na popularności w świecie mody. Przyglądamy się temu, jak bardzo się one różnią, a jednocześnie jak są ze sobą połączone. Pojmij zrównoważoną modę dzięki zrozumieniu najważniejszych haseł i filozofii stojącej za nimi.
Zrównoważona moda jest często używana jako synonim mody ekologicznej lub organicznej. Może nim być, ale niekoniecznie ogranicza się do tekstyliów przyjaznych dla środowiska i często idzie w parze z etykietami, takimi jak moda wegańska/przyjazna zwierzętom. Czasami jest ona wytwarzana z włókien pochodzących z recyklingu lub odzieży upcyklingowej, ale gdy jest wytwarzana od podstaw, zrównoważona moda jest produkowana zgodnie z pewnymi wytycznymi1, ograniczającymi stosowanie pestycydów, herbicydów i toksycznych barwników. Jednak samo to, że dana odzież ma ekologiczną etykietę, nie oznacza, że jest od razu przyjazna dla środowiska. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że fast fashion to brudny przemysł2, ale nawet moda ekologiczna może przyczynić się do zanieczyszczenia naszych oceanów. W związku z tym, że mikrocząsteczki z włókien syntetycznych docierają do naszych dróg wodnych, istnieje szansa, że w gruncie rzeczy możemy jeść nasze własne ubrania3. Użyj worka do prania GUPPYFRIEND, aby Twoje ubrania były przyjazne dla środowiska i oceanu, od fabryki aż do momentu prania.
Prawdziwy koszt zrównoważonej mody koncentruje się na: wpływie mody na środowisko naturalne. Zajmuje się takimi zagadnieniami, jak zanieczyszczenia powodowane przez produkcję odzieży, zanieczyszczeniami wody pochodzącymi z prania oraz śmieciami powstałymi w wyniku wyrzucania ubrań.
Fair fashion to znalezienie równowagi między tym, co chcemy, a tym, jak to produkujemy. Łączy potrzebę eliminacji ludzkiego cierpienia i wyzysku z łańcucha dostaw4. Ruch fair trade wspiera producentów z krajów rozwijających się, zapewnia uczciwe stawki i chroni prawa pracowników. Promuje też systemowe zmiany zwiększające sprawczość wśród pracowników, metody produkcji ograniczające wpływ na planetę i łączy je z modą zrównoważoną. Ekologicznie wytwarzane produkty nie szkodzą planecie. Konkretniej zmniejszają oddziaływanie na nią mody w krajach, gdzie sadzi się bawełnę, farbuje materiał na jeansy, a pracownicy mają kontakt z chemikaliami przy produkcji tekstyliów.
Cel faktycznego kosztu fair fashion: wpływ na ludzi, którzy ją wytwarzają. Eliminuje ona wyzysk ekonomiczny, niebezpieczne warunki pracy i nierówność ekonomiczną między krajami producentów i konsumentów.
Slow fashion jest nadrzędnym terminem dla wszystkich pozostałych. Wymaga zrównoważonego rozwoju w branży mody, ale jest to również coś, czego my wszyscy możemy być częścią. To tylko kwestia połączenia punktów.
Slow fashion ma na celu zwiększenie świadomości społecznej powśród wszystkich ludzi w łańcuchu mody, od projektantów po konsumentów, aby uświadomić prawdziwy wpływ na przemysł tekstylny, pracowników, społeczności i środowisko naturalne.
Ci z nas, którzy angażują się w konsumpcję odzieży, również mogą coś zmienić. Zamiast kupować odzież produkowaną masowo, dlaczego nie dać odzieży vintage drugiej szansy? Skoncentruj się na jakości aniżeli na ilości: ubrania lepszej jakości trwają dłużej, kupuj tylko ubrania, które Ci się podobają (i których potrzebujesz!). Wreszcie, traktuj swoje ubrania z należytym szacunkiem a będą z Toba dłużej.
"Szacuje się, że co roku do naszych oceanów trafia 8 milionów ton plastiku, co odpowiada 15 torbom na zakupy wypełnionym folią na każdy metr linii brzegowej na świecie." - Bernard Merkx, współzałożyciel organizacji Waste Free Oceans.
5 wskazówek na temat tego, jak zatrzymać ubrania na dłużej (i zmniejszyć zanieczyszczenie mikroplastikiem)
- W przypadku chłodnego prania prawdopodobieństwo uwolnienia włókien plastikowych jest mniejsze.
- Produkty Perwoll są bardziej przyjazne dla ubrań.
- Wypełnij pralkę i używaj programów o mniejszych obrotach.
- Susz na powietrzu, a nie w suszarce bębnowej.
- Pierz odzież wywiniętą na drugą stronę lub wewnątrz specjalnej torby do prania.
Image credits:
Header image: Getty Images
Image of clothes rack with 100% Organic tag: Fotolia
Image of woman holding elegent piece of fabric: Stocksy
Image of woman pinning fabric: Stocksy
Źródła:
1. Zrównoważona odzież: Praktyczny przewodnik po sposobach zwiększania wytrzymałości i jakości odzieży
2. Raport A New Textiles Economy: Redesigning Fashion’s Future
3. Ubrania są tworzone z plastiku częściej niż kiedykolwiek wcześniej
4. Uczciwa moda: Słownik mody zrównoważonej
5. The True Cost of Fast Fashion